Plzeňský kraj | kraj šesti řek | Junák - český skaut, Plzeňský kraj, z.s.

Čeští skauti zamíří v červenci na celosvětové setkání do Švédska

Plzeň 20. dubna (ČTK) - Čtyři desítky skautů ze západu Čech zamíří na přelomu července a srpna do jihošvédského Kristianstadtu na celosvětové jamboree. Na skautské setkání má odhadem dorazit 40.000 mladých lidí z celého světa; chybět budou pouze reprezentanti šesti zemí, kde skauting neexistuje, řekl ČTK zástupce šéfa plzeňské výpravy Jaroslav Liška. Jamboree by měl zahajovat švédský král Carl Gustav XVI. a chystá se tam i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.  

"Sejdou se skauti napříč planetou bez rozdílu národností, kultur, jazyků či náboženství," dodal. Podle plzeňských organizátorů na ně čekají programy o rozvojových zemích, zábava a sebevzdělávaní. "Budou se prezentovat také všechny země a kraje. My bychom rádi představili Plzeň jakožto Evropské hlavní město kultury 2015, podsadové stany, indiánské stany týpí, bramboráky, krtečka, kofolu a další," uvedl Liška.

Setkání je určeno pro skauty od 12 do 17 let. Starší působí jako vedoucí a mezinárodní servisní tým, který se stará o organizaci. "Jamboree je dobrá příležitost k poznání skautů z celého světa, ke zlepšení jazyka a rozhodně i k tomu, abychom zažili něco neobyčejného," řekla šestnáctiletá Denisa Housarová z Hlohové u Staňkova.

Světové jamboree se koná stejně jako olympijské hry jednou za čtyři roky v jiné zemi. Poslední bylo při oslavách sta let skautingu ve Velké Británii, v roce 2015 bude v Japonsku a v roce 2019 v USA. Skautské hnutí má po světě přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí. Příští rok si český skauting připomene 100 let existence. V Plzeňském kraji je téměř 3000 skautů ve 126 oddílech, v celé ČR má zhruba 45.000 členů ve více než 2000 oddílech.

Václav Prokš, ČTK (20. dubna 2011)


Archiv zpráv

Roverské setkání ROuRA 2018

Plzeňský kraj letos poprvé pořádá roverské setkání ROuRA.celá zpráva

Opravdu skautský ples 2018

Ani v roce 2018 nebude v plzeňské plesové nabídce chybět tradiční Opravdu skautský ples, neboli jedinečná akce, na které se sejdou skauti z celého Plzeňského kraje ve společenském.celá zpráva

Řád stříbrné lilie putuje do Plzně

Sestra Jana Vojáčková - Uhlík převzala nejvyšší vyznamenání Junáka - českého skauta během slavnostního ceremoniálu, který proběhl ve čtvrtek 23. 11. v prostorách historické plzeňské radnice za přítomnosti rodiny a mnoha skautských hostů.celá zpráva


Junák - český skaut, z. s.  |   Krajská rada Junáka Plzeňského kraje | ADMIN |  RSS
Maple webdesign