Plzeňský kraj | kraj šesti řek | Junák - český skaut, Plzeňský kraj, z.s.

Čeští skauti zamíří v červenci na celosvětové setkání do Švédska

Plzeň 20. dubna (ČTK) - Čtyři desítky skautů ze západu Čech zamíří na přelomu července a srpna do jihošvédského Kristianstadtu na celosvětové jamboree. Na skautské setkání má odhadem dorazit 40.000 mladých lidí z celého světa; chybět budou pouze reprezentanti šesti zemí, kde skauting neexistuje, řekl ČTK zástupce šéfa plzeňské výpravy Jaroslav Liška. Jamboree by měl zahajovat švédský král Carl Gustav XVI. a chystá se tam i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.  

"Sejdou se skauti napříč planetou bez rozdílu národností, kultur, jazyků či náboženství," dodal. Podle plzeňských organizátorů na ně čekají programy o rozvojových zemích, zábava a sebevzdělávaní. "Budou se prezentovat také všechny země a kraje. My bychom rádi představili Plzeň jakožto Evropské hlavní město kultury 2015, podsadové stany, indiánské stany týpí, bramboráky, krtečka, kofolu a další," uvedl Liška.

Setkání je určeno pro skauty od 12 do 17 let. Starší působí jako vedoucí a mezinárodní servisní tým, který se stará o organizaci. "Jamboree je dobrá příležitost k poznání skautů z celého světa, ke zlepšení jazyka a rozhodně i k tomu, abychom zažili něco neobyčejného," řekla šestnáctiletá Denisa Housarová z Hlohové u Staňkova.

Světové jamboree se koná stejně jako olympijské hry jednou za čtyři roky v jiné zemi. Poslední bylo při oslavách sta let skautingu ve Velké Británii, v roce 2015 bude v Japonsku a v roce 2019 v USA. Skautské hnutí má po světě přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí. Příští rok si český skauting připomene 100 let existence. V Plzeňském kraji je téměř 3000 skautů ve 126 oddílech, v celé ČR má zhruba 45.000 členů ve více než 2000 oddílech.

Václav Prokš, ČTK (20. dubna 2011)


Archiv zpráv

FLASTR 2018 se blíží

 Blíží se začátek zaří 2018 a s ním i Zdravotnický kurz FLASTR.celá zpráva

Roverské setkání ROuRA 2018

Plzeňský kraj letos poprvé pořádá roverské setkání ROuRA.celá zpráva

Opravdu skautský ples 2018

Ani v roce 2018 nebude v plzeňské plesové nabídce chybět tradiční Opravdu skautský ples, neboli jedinečná akce, na které se sejdou skauti z celého Plzeňského kraje ve společenském.celá zpráva


Junák - český skaut, z. s.  |   Krajská rada Junáka Plzeňského kraje | ADMIN |  RSS
Maple webdesign