Plzeňský kraj | kraj šesti řek | Junák - český skaut, Plzeňský kraj, z.s.

Do Švédska jedou také skauti z Plzeňska

 Čtyřicet skautů ze západu Čech vyráží dnes na celosvětové skautské jamboree ve Švédsku. Toto setkání je pro skautskou organizaci podobnou událostí, jako jsou pro sportovce olympijské hry. Do Švédska přijede na deset dní tábořit zhruba čtyřicet tisíc mladých lidí z celého světa. Ve Švédsku se setká zhruba 150 států. Skauty přijde na pražské Palackého náměstí vyprovodit velvyslankyně Švédského království Inger Ultvedt, zástupce ministerstva školství Michal Urban a starosta Junáka Josef Výprachtický.

Setkání lidí z celé planety
„Mezi účastníky jamboree budou také skauti z Plzně, Chrástu nebo z Nýřan," řekl šéf západočeské výpravy Martin Štěrba. Jamboree podle Štěrby znamená hlavně setkání lidí z celé planety bez rozdílu národností, kultur, jazyků či náboženství. Na skauty čeká program složený z adrenalinových aktivit, prezentací kultur, sebevzdělávání, poznání nových kamarádů a zábava. „Část programu bude navíc věnována prezentaci všech zemí a krajů. My představíme světu Plzeň jakožto Evropské hlavní město kultury 2015. Jako jediní budeme spát v indiánských teepee a skautům z celého světa uvaříme bramboráky, necháme je ochutnat utopence, kofolu a vedoucím starších 18 let také nejlepší pivo na světě," upřesňuje Štěrba. Skautské setkání zahájí tento čtvrtek švédský král Carl Gustav XVI. a na jamboree se chystá třeba český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg nebo ministr školství Josef Dobeš.

Jamboree je jako olympiáda
Obzvlášť děti se už těší. „Očekávám, že na jamboree poznám nové lidi z různých zemí a najdu také nové kamarády i mimo svůj domov a republiku. Do Švédska vyrážím hlavně proto, že chci vidět, jak funguje skauting v jiných zemích, a ráda bych prohloubila svůj vztah k této organizaci," svěřila se čtrnáctiletá skautka Hana Hlavinková. 

Světová jamboree se konají stejně jako olympijské hry jednou za čtyři roky a pořadatelství se vždy zhostí jiná země. To poslední jamboree se uskutečnilo v rámci celosvětových oslav sto let skautingu ve Velké Británii v roce 2007 a ta další budou hostit v roce 2015 Japonsko a v roce 2019 USA.

Kristianstad čeká na tisíce skautů
Letošní už dvaadvacáté jamboree potrvá až do 7. srpna a uskuteční se nedaleko města Kristianstad na jihu Švédska. Zúčastní se ho na 40 tisíc skautů a skautek ze 150 zemí světa. „To je, jako kdyby se do zahraničí vypravila například celá Česká Lípa nebo Mladá Boleslav. Skautské hnutí má na celém světě přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí. V Plzeňském kraji jsou v současné době téměř tři tisícovky skautů ve 126 oddílech, v rámci celé České republiky má skautská organizace zhruba 45 000 členů ve více jak dvou tisících oddílech," dodal Štěrba.

Pavel Korelus, Plzeňský deník (26. července 2011)


Archiv zpráv

FLASTR 2018 se blíží

 Blíží se začátek zaří 2018 a s ním i Zdravotnický kurz FLASTR.celá zpráva

Roverské setkání ROuRA 2018

Plzeňský kraj letos poprvé pořádá roverské setkání ROuRA.celá zpráva

Opravdu skautský ples 2018

Ani v roce 2018 nebude v plzeňské plesové nabídce chybět tradiční Opravdu skautský ples, neboli jedinečná akce, na které se sejdou skauti z celého Plzeňského kraje ve společenském.celá zpráva


Junák - český skaut, z. s.  |   Krajská rada Junáka Plzeňského kraje | ADMIN |  RSS
Maple webdesign