Kraj, kde se zrodila česká jamboree

V Plzeňském kraji žije zhruba 581 175 obyvatel a celý tento kraj se rozkládá v sedmi okresech. V nich působí celkem 2654 skautů a skautek ve 126 oddílech sedmadvaceti středisek. Podle předsedy tachovského okresu se skauting dělá v každém okrese trošku jinak. „Například v Tachově máme hlavně takový venkovský skauting, který se podstatně liší například od skautingu v Plzni,“ říká předseda ORJ Tachov Radovan Končický, kterému ve skautu neřekne nikdo jinak než Bílá Vrána. Hlavní rozdíl mezi městským a venkovským skautingem je hlavně ve velikosti oddílů.

KOLÉBKA ČESKÝCH NOVODOBÝCH JAMBOREE
Plzeňský kraj je také znám jako hostitel několika ročníků Západočeských jamboree, která se v Plzni konají pravidelně od roku 1996. Poslední jamboree v Plzni s názvem „Klíč 2008“ přesunulo své pole působnosti z regionálního skautského setkání na setkání celorepublikové s mezinárodní účastí. Celý program na Klíči byl připraven podle Nového programu a nových skautských stezek, které byly právě těsně před Klíčem představeny a na plzeňském jamboree si tak odbyly svoji velkou premiéru. Všech plzeňských jamboree se zúčastnilo celkem více jak 12 500 tisíc lidí, což znamená, že v průměru připadlo na jedno jamboree zhruba 2500 účastníků. Myšlenku regionálních jamboree „odkoukali“ od Plzeňského kraje také v Pardubickém a v Moravskoslezském kraji, kde se odehrálo několik jeho ročníků.

HOSTITEL VODÁCKÉ KONFERENCE
Na přelomu loňského září přicestovalo do Plzně padesát vodních skautů z celého světa, aby zde na pětidenní konferenci Eurosea debatovali o budoucnosti vodních skautů, předali si zkušenosti s vedením vodních skautů v jednotlivých zemích a také aby společně oslavili 100 let od založení prvního vodáckého oddílu. Plzeňská verze konference Eurosea byla první akcí podobného typu, která se uskutečnila v zemích bývalého východního bloku. „V roce 2008 vznikl nápad na uspořádání tohoto semináře v České republice, v Plzni. Ve výběrovém řízení se Plzeň utkala s velkým konkurentem z italských Benátek. Bohatá historie a hlavně aktivní činnost českých a zejména plzeňských vodních skautů přispěly k vítězství,“ dodává náčelník štábu konference Lukáš Boubín s tím, že další ročník se uskuteční za dva roky v Dánsku.

KRAJ S TRADIČNÍMI VZDĚLÁVACÍMI AKCEMI
Vedení krajské rady Plzeňského kraje se snaží nabídnout všem skautům v kraji i v republice kvalitní skautské vzdělávání. Největší tradici má v Plzeňském kraji čekatelský lesní kurz Moa, který se konal letos již po dvacáté. Plzeňský kraj nabízí velkou škálu vzdělávacích akcí. Rádci mohou navštívit rádcovské kurzy a kromě ČLK MOA také Námořní akademii vodních skautů. Vedoucí pak mohou vyrazit na vůdcovský lesní kurz KudyKam, který se koná letos poprvé, nebo absolvovat lesní školu či instruktorskou lesní školu. „Skauting má přinášet především radost,“ říká čestný vůdce lesní školy Šiwo Jan Kacerovský – Akela. I podle toho pak vypadá nálada na všech skautských akcích v Plzeňském kraji.

JEDNA Z NEJVĚTŠÍCH SKAUTSKÝCH ZÁKLADEN JE V PLZEŇSKÉM KRAJI
V roce 2008 získala krajská rada Plzeňského kraje do nájmu prostornou základnu na Šukačce na Javorné. Jelikož název místa může znít poněkud kontroverzně, dostala základna název „Bílý orel“. Celá budova je zděná a je vybavena veškerým potřebným inventářem pro pobyt větších skupin, celková kapacita budovy je 45 osob. O tom, že základna je pro skauty a další organizace velice atraktivní, svědčí také fakt, že v tomto roce je volných již jen několik termínů.

ROZHOVOR s předsedkyní KRJ VLADIMÍROU ČAPKOVOU-PUGNEROVOU

  • Čím je skauting v Plzeňském kraji jedinečný? Já nevím, jestli jedinečný, ale rozhodně se nám daří v oblasti vzdělávání. Nabízíme vlastně celou škálu skautského vzdělávání počínaje čekatelskou zkouškou a konče instruktorskou lesní školou. Daří se nám také kvalitně plnit funkci servisního orgánu pro své podřízené jednotky, a to díky materiálnímu zázemí. Velkou výhodou našeho kraje je podle mě také celoroční provozování skautské základny na Šumavě. Prostě pracujeme pro svoje jednotky na mnoha typech akcí a činností tak, abychom jim připravili co nejlepší podmínky pro práci se skauty a skautkami. 
  • Co plánuje Plzeňský kraj v letošním roce? V letošním roce kromě standardních činností a akcí pracujeme na novém formátu VZ a na dalších vzdělávacích akcích, připravujeme výpravu na Světové jamboree. Činností je mnoho, kdybychom se je snažili vypsat, dvě stránky by nám nestačily.
  • Je něco, co naopak Plzeňský kraj trápí a chce to opravdu změnit? Trápí nás poslední dobou úbytek členské základny ve střediscích, která tento problém nikdy neměla. 
  • Plzeň je kolébkou českých skautských jamboree. Plánuje se v kraji nějaké další? Teď se zaměřujeme na výpravu na Světové jamboree, v roce 2012 nás pak pravděpodobně čeká Navigámus. A co bude následovat, to se nechte překvapit.
časopis Skautský svět, 14. 2. 2011, napsal Martin Štěrba (Agi)
 
Časopis si můžete prohlédnout zde na těchto stránkách