Plzeňský kraj | kraj šesti řek | Junák - český skaut, Plzeňský kraj, z.s.

Plzeňští skauti odjíždějí do Švédska. Budou zde tábořit s celým světem

40 skautů ze západu Čech a celkově téměř 250 skautů z České republiky vyráží v úterý na celosvětové skautské jamboree ve Švédsku. Toto setkání je pro skautskou organizaci podobnou akcí, jako jsou pro sportovce olympijské hry nebo EXPO pro prezentaci národů. Do Švédska přijede na deset dní tábořit zhruba čtyřicet tisíc mladých lidí z celého světa.

V úterý ráno se západočeští skauti zúčastní v Praze na Palackého náměstí slavnostního odjezdu. Při této příležitosti skauti mířící na celosvětové skautské jamboree vysypou obrovskou zeměkouli z písku, která bude symbolizovat všechny státy, které se ve Švédsku setkají. Těchto států bude zhruba 150. Skauty přijde v Praze vyprovodit velvyslankyně Švédského království Inger Ultvedt, zástupce MŠMT Michal Urban a starosta Junáka Josef Výprachtický.

Jamboree znamená hlavně setkání, kde se sejdou skauti napříč celou planetou bez rozdílu národností, kultur, jazyků či náboženství," říká šéf západočeské výpravy Martin Štěrba. Na skauty čeká program složený z adrenalinových aktivit, prezentací kultur, sebevzdělávání, poznání nových kamarádů a zábava. „Část programu bude navíc věnována prezentaci všech zemí a krajů. My představíme světu Plzeň jakožto Evropské hlavní město kultury 2015, indiánské stany tee-pee, ve kterých na jamboree budeme spát jako jediní. Také skautům z celého světa uvaříme bramboráky, necháme je ochutnat utopence, kofolu a vedoucím starších 18 let také nejlepší pivo na světě," upřesňuje Štěrba. Skautské setkání zahájí tento čtvrtek švédský král Carl Gustav XVI. a na jamboree se chystá třeba český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg nebo ministr školství Josef Dobeš.

Očekávám, že na jamboree poznám nový lidi z různých zemí a najdu také nové kamarády i mimo svůj domov a republiku. Do Švédska vyrážím hlavně pro to, protože chci vidět, jak funguje skauting v jiných zemích a ráda bych prohloubila svůj vztah k této organizaci," říká čtrnáctiletá skautka Hana Hlavinková. Jamboree je pro svět skautingu podobnou slávou, jako jsou pro sportovce olympijské hry. Mladí lidé se na nich setkávají, aby společně zažívali dobrodružství, pracovali, sportovali, mluvili o aktuálních problémech a hledali jejich možná řešení, učili se od sebe navzájem a získávali přátelství na celý život.

Světové jamboree se konají opět stejně jako olympijské hry jednou za čtyři roky a pořadatelství se vždy zhostí jiná země. To poslední jamboree se uskutečnilo v rámci celosvětových oslav sto let skautingu ve Velké Británii v roce 2007 a ty další budou hostit v roce 2015 Japonsko a v roce 2019 USA. Letošní XXII. Jamboree bude od 27. července do 7. srpna nedaleko města Kristianstad na jihu Švédska. Zúčastní se ho na 40 tisíc skautů a skautek ze 150 zemí světa - to je jako kdyby se do zahraničí vypravila například celá Česká Lípa nebo Mladá Boleslav. Skautské hnutí má na celém světě přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí. V Plzeňském kraji jsou v současné době téměř tři tisícovky skautů ve 126 oddílech, v rámci celé České republice má skautská organizace zhruba 45 000 členů ve více jak dvou tisíci oddílech.

Martin Štěrba, tel: 732 408 769

Soubory ke stažení

doc25. 7. 2011 - Plzeňští skauti odjíždějí do Švédska. Budou zde tábořit s celým světem


Archiv zpráv

FLASTR 2018 se blíží

 Blíží se začátek zaří 2018 a s ním i Zdravotnický kurz FLASTR.celá zpráva

Roverské setkání ROuRA 2018

Plzeňský kraj letos poprvé pořádá roverské setkání ROuRA.celá zpráva

Opravdu skautský ples 2018

Ani v roce 2018 nebude v plzeňské plesové nabídce chybět tradiční Opravdu skautský ples, neboli jedinečná akce, na které se sejdou skauti z celého Plzeňského kraje ve společenském.celá zpráva


Junák - český skaut, z. s.  |   Krajská rada Junáka Plzeňského kraje | ADMIN |  RSS
Maple webdesign