Plzeňský kraj | kraj šesti řek | Junák - český skaut, Plzeňský kraj, z.s.

Skauti z Plzeňského kraje se představí celému světu

Tím, čím jsou pro svět sportu olympijské hry, tím jsou pro skautskou organizaci celosvětová jamboree. A právě na takové celosvětové skautské jamboree se chystají čtyři desítky skautů ze západu Čech. To letošní světové skautské jamboree se uskuteční na přelomu července a srpna ve městě Kristianstadt na jihu Švédska.

 „Jamboree znamená setkání, kde se sejdou skauti napříč celou planetou bez rozdílu národností, kultur, jazyků či náboženství," říká zástupce šéfa plzeňské výpravy Jaroslav Liška. Na skautské setkání do Švédska by podle odhadů mělo dorazit zhruba čtyřicet tisíc mladých lidí ze všech koutů země. Chybět budou pouze zástupci šesti zemí, kde skauting neexistuje. Podle plzeňských organizátorů čekají na skauty programy týkající se rozvojových zemí, zábavy, sebevzdělávaní. „Hlavní část bude věnována samozřejmě také zábavě a kultuře. Část programu bude věnována prezentaci všech zemí a krajů. My bychom rádi představili světu Plzeň jakožto Evropské hlavní město kultury 2015, podsadové stany, indiánské stany tee-pee, bramboráky, krtečka, kofolu a další," upřesňuje Liška. Skautské setkání by měl zahajovat švédský král Carl Gustav XVI. a na jamboree se chystá třeba český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Světové skautské jamboree je určeno pro skauty ve věku 12 - 17 let a přihlásit se na něj mohl každý člen skautské organizace. Skauti starších 18 let pak na jamboree budou působit jako vedoucí dětských účastníků a mezinárodní servis tým, který se stará o organizaci celého jamboree. „Myslím si, že to bude zážitek na celý život. Švédsko je krásná země a jamboree je dobrá příležitost, proto jak poznat skauty z celého světa, navázání nových přátelství, zlepšení jazyka a rozhodně zažít něco neobyčejného," říká šestnáctiletá skautka Denisa Housarová z Hlohové u Staňkova.

Světové jamboree se koná stejně jako olympijské hry jednou za čtyři roky a pořadatelství se vždy zhostí jiná země. To poslední jamboree se uskutečnilo před čtyřmi lety v rámci celosvětových oslav sto let skautingu ve Velké Británii a ty další budou hostit v roce 2015 Japonsko a v roce 2019 USA.

Skautské hnutí má na celém světě přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lid. V příštím roce si český skauting připomene sto let od počátku své existence. V Plzeňském kraji je v současné době téměř tři tisíce skautů ve 126 oddílech, v rámci celé České republice má skautská organizace zhruba 45 000 členů ve více jak dvou tisíci oddílech.

Martin Štěrba, tel: 732 408 769

Soubory ke stažení

doc20. 4. 2011 - Skauti z Plzeňského kraje se představí celému světu


Archiv zpráv

FLASTR 2018 se blíží

 Blíží se začátek zaří 2018 a s ním i Zdravotnický kurz FLASTR.celá zpráva

Roverské setkání ROuRA 2018

Plzeňský kraj letos poprvé pořádá roverské setkání ROuRA.celá zpráva

Opravdu skautský ples 2018

Ani v roce 2018 nebude v plzeňské plesové nabídce chybět tradiční Opravdu skautský ples, neboli jedinečná akce, na které se sejdou skauti z celého Plzeňského kraje ve společenském.celá zpráva


Junák - český skaut, z. s.  |   Krajská rada Junáka Plzeňského kraje | ADMIN |  RSS
Maple webdesign