Plzeňský kraj | kraj šesti řek | Junák - český skaut, Plzeňský kraj, z.s.

Sto lety Junáka provádí výstava

Na fotografii z roku 1948 stojí chlapec v kraťasech, námořnickém tričku a bílé vodácké čepici. Jednou rukou salutuje, druhou drží pádlo. „To jsem já," usmívá se bývalý krajský kapitán vodních skautů, legendární Karel Křepinský, skautskou přezdívkou Pinda, před jednou z vitrín výstavy ke stoletému výročí skautingu v českých zemích.

Výstavu je možné ode dneška navštívit v prostorách Národopisného muzea. Vystavené exponáty pocházejí především z Plzeňského kraje. První skautské oddíly tu vznikly v roce 1919. Protože byl Junák třikrát z politických důvodů zakázán a jeho majetek byl zabavován, nebylo vždy jednoduché vzácné předměty z historie zachránit," říká kurátor výstavy Milan Sladký. Řada dnešních exponátů se proto schovávala po domácnostech. a výstavě je tak možné například vidět nejstarší skautskou publikaci z roku 1913, nášivku z Ceylonu, skautský betlém, i staré skautské kroje.  Většina exponátů pochází ze soukromých sbírek," vysvětluje Sladký a upřesňuje: „Některé jsou i z archivů okresních a krajských rad Junáka." Výstava potrvá do 27. května 2012.

Vít Poláček, Plzeňský deník (18. srpna 2011) 


Archiv zpráv

FLASTR 2018 se blíží

 Blíží se začátek zaří 2018 a s ním i Zdravotnický kurz FLASTR.celá zpráva

Roverské setkání ROuRA 2018

Plzeňský kraj letos poprvé pořádá roverské setkání ROuRA.celá zpráva

Opravdu skautský ples 2018

Ani v roce 2018 nebude v plzeňské plesové nabídce chybět tradiční Opravdu skautský ples, neboli jedinečná akce, na které se sejdou skauti z celého Plzeňského kraje ve společenském.celá zpráva


Junák - český skaut, z. s.  |   Krajská rada Junáka Plzeňského kraje | ADMIN |  RSS
Maple webdesign