Vánoční stánek Skauti dětem

Příprava vánočního stánku probíhá již od konce září, a dlouhodobě tak zaměstnává nejen hlavní organizátory, ale i mnoho dobrovolníků, kteří se podílejí na výrobě i prodeji. „Dohromady je tato akce, na jejímž úspěšném provedení se podílí bezmála 100 skautů, vlastně takovým obřím společným dobrým skutkem.“ doplňuje Cízlová.

Loňský výtěžek částečně přispěl na rekonstrukci školní zahrady mateřské školy, konkrétně na zakoupení speciální kladiny pro zrakově postižené děti, lezecké stěny ve svahu a na část stavebních prací. Za letošní výtěžek by školka ráda nakoupila hrací prvky pro děti, například lanové prolézačky. Ruku k dílu při rekonstrukci zahrady přidávají i jiné plzeňské organizace, především nadační fond Zelený poklad, který v loňském roce zdvojnásobil výtěžek sbírky a podílí se i na letošním ročníku.

V MŠ a ZŠ pro zrakově postižené a vady řeči se v současné době vzdělává zhruba 50 s těžkým a středně těžkým stupněm vady řeči, středně těžkým mentálním postižením, poruchou autistického spektra, poruchou pozornosti, koncentrace a aktivity a kombinovaným postižením (řeč a postižení mentální či tělesné).  „V rámci projektu „Otevři vrátka a pojď…“ se snažíme přijímat děti se zdravotním znevýhodněním vstřícně, umožnit jim beze strachu projít vrátky do školky k paním učitelkám, asistentkám a kamarádům. Ti je přijímají takové, jaké jsou a pomáhají i jim otevřít jejich vrátka, a to vrátka uvnitř jich samotných, protože právě děti s narušenou komunikační schopností se mnohdy uzavírají do sebe právě kvůli tomu, že je jejich okolí nepřijímá,“ říká Karla Kaprová, ředitelka MŠ a ZŠ pro zrakové postižení a vady řeči.

Návštěvníci stánku si mohou koupit ručně vyráběné výrobky, jimiž potěší nejen své blízké, ale zároveň přispějí na dobrou věc. Mezi výrobky letos naleznou například balící papíry, svícny, glycerinová mýdla, příbory z fima, brože z filcu, recyklované šperky z PET lahví, látková zvířátka, recyklobloky nebo vánoční pochutiny.