Plzeňský kraj | kraj šesti řek | Junák - český skaut, Plzeňský kraj, z.s.

Z klubovny do evropské skautské vlády

Může se člověk řídit ve 32 letech skautskou Evropu? Může. Předseda plzeňských skautů Petr Vaněk je tím pravým příkladem. Koncem července zvolen členem šestičlenného Evropského skautského výboru, který bude řídit v letech 2010 - 2013 skauting na území celé Evropy.

 „Měl jsem za sebou několikaletou zkušenost ve vrcholných českých skautských orgánech i ve spolupráci na mnoha evropských projektech. To a poslední roky ve vedení plzeňského skautingu mi dodalo takové zkušenosti, s nimiž mi tenhle velký úkol připadá zvládnutelná výzva. Podpora mnoha skautských organizací po celé Evropě pro mě byla také motivací, stejně jako snaha posouvat kupředu věci, u nichž vidím, že by se mohly dělat ještě o něco lépe," vypráví Petr Vaněk.
Petr skautským jménem Permoník vstoupil do skautské organizace hned po revoluci. V počátku začínal ve vedení družiny o několika lidech, od osmnácti pak vedl oddíl čtyřiceti kluků. V posledních letech působí jako předseda plzeňských skautů a také jako koordinátor zahraničních vztahů českých skautů.
Skauting se stal Petrovi doslova životním koníčkem, kromě této velké záliby pracuje jako projektový manažer a vzdělavatel v Koordinačním centru česko-německých výměn mládeže Tandem.
Při své předvolební kampani musel Vaněk procestovat prakticky celou Evropu. „Velmi mě zajímá otázka mezinárodní komunikace a sdílení zkušeností, neboli snaha o to, abychom lépe sdíleli své dovednosti a informace napříč Evropou a navzájem čerpali ze svých zkušeností. Kromě toho také podpora programu pro skautky a skauty ve věku teenagerů a obecně podpora dobrovolnictví ve skautingu," popisuje Petr Vaněk své cíle v evropské skautské vládě s tím, že je důležité, aby skautské oddíly napříč Evropou dokázali spolu komunikovat a spolupracovat.
Ve skautské vládě zasednou kromě Petra Vaňka z České republiky také zástupci skautských organizací ze Švýcarska, Řecka, Španělska, Finska a Velké Británie. Evropský skautský region sdružuje 40 národních skautských organizací s celkovým počtem 1,5 milionů členů.
Hlavním úkol evropského skautského regionu je podpora národních organizací, inovace skautského programu pro 21. Století a posilování účasti mladých lidí na rozhodování a partnerství s celým světem.

Martin Štěrba, deník Metro (19. 8. 2010)


Archiv zpráv

FLASTR 2018 se blíží

 Blíží se začátek zaří 2018 a s ním i Zdravotnický kurz FLASTR.celá zpráva

Roverské setkání ROuRA 2018

Plzeňský kraj letos poprvé pořádá roverské setkání ROuRA.celá zpráva

Opravdu skautský ples 2018

Ani v roce 2018 nebude v plzeňské plesové nabídce chybět tradiční Opravdu skautský ples, neboli jedinečná akce, na které se sejdou skauti z celého Plzeňského kraje ve společenském.celá zpráva


Junák - český skaut, z. s.  |   Krajská rada Junáka Plzeňského kraje | ADMIN |  RSS
Maple webdesign