Z klubovny do evropské skautské vlády

 „Měl jsem za sebou několikaletou zkušenost ve vrcholných českých skautských orgánech i ve spolupráci na mnoha evropských projektech. To a poslední roky ve vedení plzeňského skautingu mi dodalo takové zkušenosti, s nimiž mi tenhle velký úkol připadá zvládnutelná výzva. Podpora mnoha skautských organizací po celé Evropě pro mě byla také motivací, stejně jako snaha posouvat kupředu věci, u nichž vidím, že by se mohly dělat ještě o něco lépe,“ vypráví Petr Vaněk.
Petr skautským jménem Permoník vstoupil do skautské organizace hned po revoluci. V počátku začínal ve vedení družiny o několika lidech, od osmnácti pak vedl oddíl čtyřiceti kluků. V posledních letech působí jako předseda plzeňských skautů a také jako koordinátor zahraničních vztahů českých skautů.
Skauting se stal Petrovi doslova životním koníčkem, kromě této velké záliby pracuje jako projektový manažer a vzdělavatel v Koordinačním centru česko-německých výměn mládeže Tandem.
Při své předvolební kampani musel Vaněk procestovat prakticky celou Evropu. „Velmi mě zajímá otázka mezinárodní komunikace a sdílení zkušeností, neboli snaha o to, abychom lépe sdíleli své dovednosti a informace napříč Evropou a navzájem čerpali ze svých zkušeností. Kromě toho také podpora programu pro skautky a skauty ve věku teenagerů a obecně podpora dobrovolnictví ve skautingu,“ popisuje Petr Vaněk své cíle v evropské skautské vládě s tím, že je důležité, aby skautské oddíly napříč Evropou dokázali spolu komunikovat a spolupracovat.
Ve skautské vládě zasednou kromě Petra Vaňka z České republiky také zástupci skautských organizací ze Švýcarska, Řecka, Španělska, Finska a Velké Británie. Evropský skautský region sdružuje 40 národních skautských organizací s celkovým počtem 1,5 milionů členů.
Hlavním úkol evropského skautského regionu je podpora národních organizací, inovace skautského programu pro 21. Století a posilování účasti mladých lidí na rozhodování a partnerství s celým světem.

Martin Štěrba, deník Metro (19. 8. 2010)